(VIDEO) Historijski uspjeh: Litvanija poražena, mladi košarkaši BiH osvojili zlato

Kadetska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine osvojila je zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u košarci U-16 pobjedom protiv domaćina Litvanije.

Pred dvoranom prepunom domaćih navijača izabranici selektora Josipa Pandže u finalnoj utakmici pobijedili su Litvaniju rezultatom 85:83 te se tako upisali zlatnim slovima u historiju bosanskohercegovačke košarke. Ovdje možete pogledati snimak utakmice:

Utakmicu u Kaunasu otvorila je BiH prvim poenima koje je postigao Sikiraš. U prvoj četvrtini BiH je vodila rezultatom 26:19 kao i u drugoj 50:37. Odlična igra nastavljena je i u trećoj četvrtini gdje su mladi bh. košarkaši vodili rezultatom 69:59.

Ubjedljivo bolji košarkaši BiH finalnu utakmicu završili su rezultatom 85:83 nakon čega je među timom BiH na parketu nastalo slavlje.

Najviše poena su pored ostalih u redu zlatnih košarkaša postigli Džanan Musa, Sani Čampara te Njegoš Sikiraš.

Kadetski reprezentativci BiH prethodno su na Eurobasketu pobijedili i selekcije Srbije, Italije, Francuske, Hrvatske, Njemačke i Španije.