Ubjedljiva pobjeda BiH nad Islandom na startu kvalifikacija za EURO 2024

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. godine u Njemačkoj savladala je na zeničkom Stadionu “Bilino polje” Island s uvjerljivih 3:0 (2:0).

Strijelac dva pogotka bio je Rade Krunić, dok se u strijelce upisao i Amar Dedić.

U debiju selektora-povratnika Faruka Hadžibegića i 20-godišnjeg veznjaka italijanske Rome Benjamina Tahirovića, koji je dobio priliku da zaigra od prve minute, “Zmajevi” su pitanje pobjednika praktično bili riješili već nakon prvog poluvremena, nakon kojeg su vodili s 2:0.

Strijelac oba gola bio je Rade Krunić, u 14. i 19. minuti. Obje situacije za gol u prvom poluvremenu kreirao je mladi desni bek Amar Dedić, koji je probio gostujuću odbranu po desnoj strani, a Krunić je dva puta dobro reagirao nakon što su Islanđani izblokirali šuteve Prevljaka.

Dedić je svoju izvrsnu igru krunisao i golom u 64. minuti, kada je sa više od 25 metara pogodio donji desni ugao golmana Runarssona za 3:0.

Islanđani su također igrali otvoreno, ali je reprezentacija BiH odigrala izuzetno disciplinovano u odbrani te u prvih 45 minuta gotovo da nije bilo opasnosti po gol Ibrahima Šehića.

S druge strane, osim pogodaka Krunića, izdvajaju se dobri pokušaji Gazibegovića, Demirovia, Miličevića.

U drugom poluvremenu bilo je nešto manje prilika.

Nakon pogotka Dedića u 64. minuti Islanđani su preuzeli inicijativu i do kraja nekoliko puta ozbiljno zaprijetili, ali je Šehić bio na visini zadatka.

BiH: Šehić- Ahmedhodžić, Miličević, Saničanin- Dedić (71. Hadžikadunić), Hadžiahmetović (71. Prcić), Tahirović (82. Cimirot), Krunić, Gazibegović- Prevljak (67. Kodro), Demirović (82. Bilbija). Selektor: Faruk Hadžibegić.

ISLAND: Runarsson- Olafsson, Gretarsson, H. Magnusson, Palsson- Thorsteinsson (67. Ellertsson), Haraldsson, Traustason (82. Thordarson), Sigurdsson  (67. Anderson)- J. Gudmundsson, Finnbogason (Gudjohnsen). Selektor: Amar Thor Vidarsson.

Glavni sudija: Donatas Rumšas. Pomoćnici: Aleksandr Radius i Dovydas Sužiedelis. Četvrti sudija: Robertas Valikonis (svi Litvanija). Video asistenti: Paolo Valeri i Daniele Doveri (oba Italija). Delegat UEFA: Scott Struthers (Škotska).

U preostale dvije utakmice u grupi Portugal je pobijedio Lihtenštajn sa 4:0, dok je susret Slovačke i Luksemburga završio bez golova.