Ministar Omerović: Prvi put izdvojeno 500.000 KM za stipendije za nadarene učenike i studente

Ministar Omerović: Prvi put izdvojeno 500.000 KM za stipendije za nadarene učenike i studente

Dr. Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona, pred početak nove školske godine u intervjuu za Preporod.info govori o novim pedagoškim standardima, odgojno-obrazovnom procesu u Tuzlanskom kantonu i njegovoj problematici, ulaganjima u školske objekte, stipendiranju nadarenih učenika i studenata što je novina na ovim prostorima i drugim bitnim temama.

Razgovarao: Alem Dedić

Preporod.info: Počnimo ovaj razgovor o novim Pedagoškim standardima i normativima za osnovno i srednjoškolsko obrazovanje koji su usvojeni u junu 2022. godine. Koje su to novine koje donose novi pedagoški standardi? Na koji način će oni unaprijediti odgojno-obrazovni proces na području Tuzlanskog kantona?

Omerović: Na početku moram podsjetiti da prethodni Pedagoški standardi datiraju iz 2004/2005. godine i da je ovo jako složen proces koji, prije svega zahtjeva strukturalne reforme u obrazovanju i iziskuje velika finansijska sredstva. Međutim, ovo je bilo neophodno, pogotovo imajući u vidu da su se okolnosti uveliko promijenile. Manji je broj učenika i mi moramo dati sigurnost našim nastavnicima te ujedno time učiniti nastavni proces kvalitetnim. Mnogo je novina. Neke od njih su da se smanjuje broj učenika u odjeljenjima i to će ići sukcesivno, jedan dio će ići ove godine, jedan iduće. Čas odjeljenske zajednice će ući u normu, a veoma je važno da smo ukinuli višestruke kombinacije. Do sada su bile čak i četverostruke kombinacije, one su sad smanjene. Možda se pedagoški standardi najbolje i osjete u razrednoj nastavi, kod naših učiteljica i učitelja koji mnogo čine za našu djecu koja tek kreću u školu. Nipošto tu, sigurno ne želim zanemariti i doprinos drugih.

Također, u standardima smo prvi put uveli asistenta u nastavi i to je značajno za roditelje i djecu koji imaju poteškoće u razvoju. Roditelji su to istakli u više navrata.

Treba naglasiti da je sve ovo finansijski dosta zahtjevno. Ako vam kažem da će do 2025. godine biti izdvojeno dodatnih 18 miliona KM u budžetu za ove namjene onda vidite koliko je to značajno. Svjesno smo ušli u ove reforme, jer želimo da nastavni proces učinimo boljim.

Preporod.info: U kakvom je položaju odgoj i obrazovanje u Tuzlanskom kantonu? S kojim problemima se suočavaju prosvjetni radnici?

Omerović: Problema je mnogo, rizika, izazova s kojima se susrećemo i s kojima svakodnevno radimo. Možemo ove probleme podijeliti u više segmenata. Jedan je legislativni gdje su nam potrebni novi nastavni planovi i programi. Očekujemo od Pedagoškog zavoda prijedlog da donesemo novi nastavni plan i program. Javnu raspravu smo na proljeće završili. Rade se izmjene nastavnih planova i programa za srednje tehničke škole.

Imamo segment infrastrukturnog karaktera. Radimo na tome da renoviramo naše škole, da neke školske objekte dogradimo, da poboljšamo kvalitet. Ove godine smo izdvojili 3,6 miliona KM samo za tu namjenu. Tu ne računamo Univerzitet gdje smo izdvojili 500 hiljada, bez Muzičke škole 1,2 miliona za ovu godinu, bez 8 miliona za pet školskih objekata koji će biti u potpunosti renovirani. I pored toga, ostaje još da ulažemo. Mi smo u jednoj fazi, u mogućnosti da dobijemo kreditni aranžman oko 10 miliona KM gdje bismo imali određena grant sredstva i obnovili bismo sve javne objekte koji su u nadležnosti kantonalnog nivoa vlasti, a od kojih su većina školski objekti.

Tu je i kadrovski segment. Kroz Pedagoške standarde smo nastojali da stabiliziramo i podržimo naše kadrove. Ove godine smo pokušali da riješimo problem zaposlenika koji duže od petnaest godina rade na određeno. Nažalost, škole nisu željele da iskažu takve potrebe te ćemo u budućnosti morati da pronađemo neki drugi mehanizam kako da riješimo ovaj problem. Imali smo 150 osoba koje rade više od petnaest godina na određeno. To se treba riješiti.

Ono što ostaje kao četvrti segment jesu određena eksterna testiranja, eksterne evaluacije kako bi iz toga vidjeli gdje se sistem može poboljšati. Ako negdje postoje problemi, moramo ih moći detektirati i moramo pronaći adekvatna rješenja.

Preporod.info: Nova školska godine počinje sutra, 1. septembra. Učenici osnovnih škola ovog kantona po prvi put će dobiti besplatne udžbenike za što je Vlada TK-a izdvojila 3,8 miliona KM. S obzirom na to da su do sada besplatne udžbenike dobijali učenici do četvrtog razreda koji su razlozi da ovu odluku proširite na sve učenike osnovne škole?

Omerović: Prvi cilj nam je kvalitetniji odgojno-obrazovni proces. On je kvalitetniji ako uzmemo u obzir da će svi učenici imati udžbenik, kvalitetnije će biti upoznati s gradivom, nastavnicima će biti lakše da rade. Zatim tu je i trenutna ekonomska situacija, inflacija, mnoge porodice su u ekonomskim poteškoćama, pogotovo oni koji imaju više djece u osnovnim školama. Htjeli smo im pomoći, da im bar u tom segmentu olakšamo. Nabavili smo udžbenike za sve učenike osnovnih škola, ponosni smo na to. Očekujemo da ćemo imati dobre rezultate u odgojno-obrazovnom procesu.

Preporod.info: Među bitnim odlukama jeste i stipendiranje izuzetno nadarenih učenika i studenata, kao i stipendiranje učenika koji upišu deficitarna zanimanja. Koliko su bitne ovakve odluke te koliko bi one trebale donijeti pozitivne pomake kako na području TK-a tako i u Bosni i Hercegovini?

Omerović: Kada govorimo o obrazovanju uvijek se na kraju nekih rasprava kaže da smo uvijek fokusirani na prosjek, zašto više pažnje ne posvetimo najboljim učenicima.

To nam je bio jedan od motiva, da uvedemo posebne stipendije samo za nadarene učenike i studente. Izdvojit ćemo za te svrhe 500.000 KM.

Fokusirali smo se ovdje samo na nadarene učenike i studente, jer imamo drugih stipendija koje imaju socijalni ili neki drugi karakter. Ove stipendije ćemo prvi put ove godine dodijeliti i već smo raspisali konkurs za njih.

Podsjetit ću, ove godine smo i prvi put dodijeliti stipendije pripadnicima romske i drugih nacionalnih manjina, tu su i stipendije učenicima koji su upisali deficitarna zanimanja. Ostaje nam da u budućnosti realiziramo stipendije djeci s invaliditetima. Nedavno smo donijeli kriterije u vezi toga. To je jedan krug stipendija kojima ćemo podržati naše učenike i studente kako bi postizali što bolje rezultate.

Preporod.info: Prvi nastavni dan počet će intoniranjem himne Bosne i Hercegovine, a sve škole će na osnovu Vaše Odluke o upotrebi zastave i grba Bosne i Hercegovine u osnovnim i srednjim školama TK-a biti dužne istaknuti državnu zastavu na svojim ulazima kao i grb u zbornici i učionicama. Koliko je važno da se i na ovaj način učimo ophođenju prema državi i državnim simbolima?

Omerović: Državu prepoznajemo i kroz grb, zastavu, njene institucije. Škola je jedna od institucija države i neophodno je da na školskim zgradama imamo čiste i uredne zastave. Mi smo to pokazali na vlastitom primjeru, to smo uradili na zgradi ministarstva. Kada sam preuzeo ovu dužnost početkom marta na zgradi je bila savijena zastava, i to kantonalna. Nakon toga smo nabavili novo koplje, novu, državnu zastavu i to treba da bude primjer.

Neophodno je i da počinjemo i himnom Bosne i Hercegovine. Trebamo kod učenika razvijati osjećaj pripadnosti državi.

Usvojili smo i Pravilnik o obilježavanju značajnih datuma u školama gdje uvodimo četiri obavezna datuma koja ćemo obilježavati i nekoliko koje preporučujemo. Oni prate historijski kontinuitet bosanskohercegovačke državnosti. U oktobru ćemo prvi put obilježiti dan kada je Tvrtko I Kotromanić krunisan za bosanskog kralja. Značajno je da se prisjećamo srednjovjekovne Bosne i da imamo tih datuma. Jedan od datuma je i Ahdnama sultana Mehmeda Fatiha.

Ostao je još jedan detalj, poslat ćemo jedan akt, odluku svim obrazovnim institucijama da se u zvaničnoj korespondenciji koristi puni naziv "Bosna i Hercegovina" da se ne koriste skraćenice.

I ovo je veoma važno. Ovo je set odluka koje trebaju proizvesti kod naših učenika patriotski osjećaj prema državi.

(Preporod.info)

Podijeli:

Povezane vijesti