Oko 400 učenika Gazi Husrev-begove medrese u akciji čišćenja

Oko 400 učenika Gazi Husrev-begove medrese u akciji čišćenja

Oko 400 učenika Gazi Husrev-begove medrese sa svojim profesorima, danas je učestvovalo u akciji čišćenja dijela Općine Stari grad, koja se realizuje u okviru manifestacije Dani Gazi Husrev-begovih hajrata, a povodom obilježavanja velikog jubileja - 500. godišnjice imenovanja Gazi Husrev-bega za namjesnika Bosne.

Pomoćnik direktora za nastavu u Gazi Husrev-begovoj medresi, profesor Halim Husić, istakao je kako se često organizuju ovakve akcije i da poruke koje se šalju sa ovakvih akcija moraju probuditi svijest i kod svih građana.

- Gazi Husrev-begova medresa već godinama, u saradnji sa Općinom Stari grad, provodi akciju čišćenja Darive, od smeća koje se gomila na ovim prostorima. Svjesni smo da je veliki grijeh narušavati Allahove blagodat, a to su zrak koji udišemo, zemlju iz koje se hranimo, vodu koju konzumiramo. Mi naše učenike nastojimo naučiti da nije dovoljno samo povremeno očistiti sredinu u kojoj se živi, nego da se na prirodu uvijek misli, i da se nastoji što je moguće manje zagaditi okruženje u kojem živimo - kazao je on.

U akciji su učestvovali učenici svih odjeljenja i razreda Medrese koji ovu akciju smatraju itekako važnom za cjelokupnu sliku grada Sarajeva. Jedan od njih je i Ismail Alibegović, učenik drugog razreda.

- Imam čast da prisustvujem ovoj akciji. Ovo je mjesto na koje mi svakodnevno dolazimo i želimo da bude čisto. Ovom akcijom želimo pokazati čisto Sarajevo, koje će biti uzor u Bosni i Hercegovini i na Balkanu - kazao je Alibegović.

Sličnog je mišljenja i Dina Pepić, učenica četvrtog razreda Medrese, koja kaže kako se ovom akcijom želi podići svijest ne samo učenika, nego i ostalih ljudi.

Akcija je sprovedena na potezu od Bentbaše pa sve do Kozije ćuprije, a njen cilj je, pored sjećanja na velikana bosanskohercegovačog vakufa Gazi Husrev-bega, svakako probuditi ekološku svijest učenika Gazi Husrev-begove medrese, ali i ostalih građana kako Sarajeva, tako i Bosne i Hercegovine.

- Danas je ovdje prisutno oko 400 naših učenika i učenica. Želimo probuditi ekološku svijest ovih učenika, njihovih roditelja i svih građana grada Sarajeva”, kazao je voditelj Ekološke sekcije Gazi Husrev-begove medrese profesor Elmir Mašić, dodavši kako je ovo postala već tradicionalna akcija.

Vrijedni učenici poručuju i apeluju na ostale učenike i lokalno stanovništvo, da je životna sredina nešto najvažnije što imamo, kao i to, da svoju okolinu moramo čuvati zdravom i čistom.

(Maid Dizdarević/ Preporod.info)

Podijeli:

Povezane vijesti