Amina Duraković, magistrica psihologije: Silovatelj je jedini odgovoran i kriv za silovanje!

Amina Duraković, magistrica psihologije: Silovatelj je jedini odgovoran i kriv za silovanje!

Nedavne javne ispovijesti žrtava seksualnog nasilja u regionu bile su povod reaktualizaciji tema o svim oblicima zlostavljanja i bliskim temama. Tim povodom, gost emisije "Glavni pretres" Radija BIR bila je Amina Duraković, magistrica psihologije.

Mr. Duraković se osvrnula na teme nasilja u porodici, individualne i kolektivne traume, suočenja sa traumama i njihovo zacjeljivanje. Naglasila je važnost teme transgeneracijske traume, te konkretnije govorila o zlostavljanju, vrstama zlostavljanja, motivima zlostavljača, kako ih prepoznati i kako prepoznati i pomoći žrtvama zlostavljanja.

Trauma ima moć da razori naš svijet

Ukratko definirajaći traumu kao odgovor na traumatični događaj istakla je da "ono što za jednu osobu može biti traumatično, za drugu ne mora". Naglasila je da, osim individualnih, postoje i kolektivne traume, uzrokovane ratom, genocidom, progonima, kolonijalizacijom i sl.

 - Mi smo svjedoci jedne kolektivne traume u našem društvu i rane koja još uvijek nije zarasla i koja još uvijek boli mnoge od nas. Zato je jako bitno govoriti o traumi i njenim posljedicama - kazala je kontekstualizirajući pitanje kolektivne traume u našem društvu.

O tome kako se nositi sa traumama, istakla je da najbolja reakcija jeste ona neposredno nakon traumatičnog događaja, (prva psihološka pomoć), mada nije uvijek moguća i svima dostupna, objasnila je mr. Duraković. Tome dodaje da se većina ljudi može sama nositi sa svojom traumom na određene načine koji su njima prilagođeni, ali ima i onih kojima u tome pomaže okolina, te na kraju postoji pomoć struke.

 - Trauma ima moć da razori naš svijet - kazala je ona, objašnjavajući enorman utjecaj koji traumatičan događaj može prouzrokovati.

Dodala je da najveći rizik za razvitak PTSP-a predstavlja trauma i zločin silovanja.

- Stid, stigma, osjećaj krivice, strah od reakcije okoline - takvi elementi prisutni kod žrtve, a koji joj onemogućuju da se suoči, te time pristupi zaliječenju traume, plod su toksične retorika u našem društvu - kazala je mr. Duraković.

Naglasila je da je dimenzija seksualnog nasilja tabu tema, jer većina ljudi čuje "seksualno", a ne čuje "nasilje".

- Silovatelj je jedini odgovoran i kriv za silovanje - poručila je Duraković.

Transgeneracijska trauma - I problem i riješenje je u nama

Ukratko pojašnjavajući da se transgeneracijska trauma dešava kada se neprerađena trauma sa roditeljem prenosi na potomstvo, mr. Duraković važnim potcrtava da "trauma uništava i roditeljske sposobnosti".

Govoreći o posljedicama transgeneracijeske traume navela je da su to društvene boljke: povećana stopa ovisnostio alkoholizmu, loše psiho-fizičko zdravlje, kardiovaskularne bolesti, viša stopa depresija, viša stopa samoubistava.

Posebno ističe fenomen "naučene bespomoćnosti" čemu za primjer navodi aktivno učestvovanje u davanju, a time i populariziranju mita i korupcije.

- I problem i rješenje je u nama. Ne možemo se nikada potpuno izliječiti, ali možemo zacijeliti. Mi samo svojim snagama moramo pokrenuti promjenu i proces ozdravljenja - zaključuje ona.

Definirajući zlostavljanje kazala je da je "Zlostavljanje namjerno povređivanje druge osobe (psihički, fizički, materijalno, ekonomski)", te dodala kako se dijeli na vrste: fizičko, seksualno, psihološko, emocionalno, verbalno, ekonomsko.

Naglasila je i nužnost rušenja mitova poput mitova o zlostavljačima kao mentalno oboljelim osobama, osobama koje zlostavljaju zbog traume iz djetinjstva ili zbog gubitka kontrole.

- Zlostavljač svjesno bira - naglasila je mr. Duraković.

Zlostavljači su majstori manipulacije

Na pitanje o tome kako prepoznati zlostavljača, istakla je da ne postoji jedan profil zlostavaljača, te da ga je vrlo teško prepoznati.

- To su majstori manipulacija i mogu biti vrlo ugledni članovi društva, a dolaze iz svih pozadina društva. Suprotno mitu da su zlostavljači isključivo muškarci, istakla je da ima i mnogo žena koje su zlostavljači, manipulatori. Muškarci češće biraju fizičko i seksualno nasilje - kaže ona, dodajući da žene više biraju psihičko, emocionalno i verbalno nasilje.

Pojašnjavajući i tok ciklusa zlostavljanja, kazala je da to počinje fazom "medenog mjeseca", koja oslikava idiličnu atmosferu, a potom slijedi - faza "napetosti" koju, između ostalog, prati šutnja, suzdržavanje od iskazivanja ljubavi, a potom slijedi faza "eksplozije", u kojoj nakon događaja koji pokrene lavinu, dolazi do nasilja.

- Žrtva shvata da nešto nije uredu. Zlostavljač poznaje svoju žrtvu i zna kada treba nešto kazati što predstavlja način da se žrtva ponovo uvuče u fazu "medenog mjeseca" - pojašnjava Duraković.

Odgovorajući na pitanje zašto žrtva ostaje sa svojim zlostavljačem, od mnogobrojnih razloga, ona ističe ljubav, kao vrlo jaku emociju, jer žrtva poznaje i dobre strane svoga zlostavljača, poznaje ga i misli da će se promjeniti.

- Taktika zlostavljača je da izoluje svoje žrtve od porodice, prijatelja i posla, gdje zlostavljač postavlja sebe kao centralnu figuru, kao nekoga od koga je žrtva ovisna - navodi Duraković.

Neke žene ostaju da bi sačuvale brak, da bi sačuvale porodicu, dodaje ona, a između ostalog i to da postoji stigma u našem društvu i prema samohranim roditeljima. Također, tu je i strah od reakcije okoline koju prati nevjerovanje žrtvi.

Kako prepoznati žrtvu i pomoći joj?

- Ne postoji nešto što se zove savršena žrtva - kaže ona.

Žene iz raznih kategorija društva su žrtve. Na individualnom planu, prvo moramo vjerovati žrtvi, pružiti konkretnu pomoć kroz posredovanje do stručne pomoći ili rasteretiti ih svakodnevnih obaveza.

 - Nikada ne treba reći: 'Znam kako ti je' ili: 'Da sam na tvom mjestu, ja bih uradio tako i tako' - ne znaš - kaže mr. Duraković o uobičajenim komentarima u našem društvu upućenim žrtvi.

Naglasila je da i religijske zajednice mogu pomoći u ovom slučaju kroz ispravnu interpretaciju religijskih tekstova, a osim toga, svi imamo dužnost da prijavimo nasilje, i na kraju, da svjedočimo istinito.

Onima koji bi željeli da se obrate za savjet, mr. Duraković je u programu ostavila svoju e-mail adresu, te će shodno svojoj struci i mogućnostima nastojati da odgovori na upite. E-mail adresa glasi:  aminadurakovic3@gmail.com.

Gostovanje Amine Duraković, magistrice psihologije možete pogledati i poslušati u cjelosti na FB stranici Radija BIR.  

(Hasan Hasić/Preporod.info)

Podijeli:

Povezane vijesti